Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
  Denetimli Serbestlik Müdürlüğü

  DENETİMLİ SERBESTLİK NEDİR?

   

  Haklarında adli merciler tarafından karar verilen çocuk, genç ve yetişkinlerin toplum içerisinde denetim ve takiplerini sağlayan; bu bireylerin ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi, tekrar suç işlemelerinin önlenmesi ve bu sayede bireyin ve toplumun korunmasını hedefleyen toplum temelli bir ceza ve infaz sistemidir.

  İnsan odaklı, toplum temelli bir uygulama olan ve ülkemizde 2005 yılında faaliyete geçen denetimli serbestlik sistemi; yükümlülerin yeniden suç işlemelerinin önlenmesi ile kamu güvenliğinin sağlanması amacına hizmet etmektedir.

  Denetimli serbestlik sisteminin misyonu; toplumsal güvenlik ve adalet anlayışıyla bireylerin temel hak ve özgürlükleri çerçevesinde ilgili kurumlarla iş birliği içerisinde toplumun katılımını sağlayarak suç tekrarının önlenmesine yönelik sürdürülebilir çalışmalar gerçekleştirmektir.

   

  TEMEL İLKELERİMİZ

   

  İnsan onuruna saygı ve dürüstlük: Denetimli serbestlik ve yardım ile koruma hizmetlerinde görev alanlar; insan haklarına saygı, dürüstlük ve kararlılık çerçevesinde hareket eder; görevlerini yerine getirirken aşağılayıcı, onur kırıcı veya küçük düşürücü davranışlarda bulunamaz.
  Gizlilik: Denetimli serbestlik ve yardım ile koruma hizmetlerinde görev alanlar; suçtan zarar gören, şüpheli, sanık, hükümlü ya da bunların ailesi hakkında öğrenmiş olduğu bilgilerin veya düzenlediği raporların gizliliğini korumak zorundadır. Bu bilgiler kanunun zorunlu kıldığı hâller dışında hiçbir kurum ve kişiye verilemez.


  Tarafsızlık: Denetimli serbestlik ve yardım ile koruma hizmetlerinde görev alanlar; görevleri ile ilgili belgeleri inceleyebilir; ancak buradan elde ettiği bilgilerle ilgili olarak soruşturmanın gizliliği ilkesine uymak, tarafsızlığına gölge düşürecek davranış ve ilişkilerden kaçınmak ve davanın taraflarına eşit uzaklıkta olmak zorundadır.


  Çocuğun yüksek yararı: Denetimli serbestlik ve yardım ile koruma hizmetlerinde görev alanlar; yetişkin ve çocuklar hakkında yürütülecek işlemler ayrı ayrı yapılır ve çocukların yüksek yararının korunmasına özen gösterilir.

   

   

   

                                      SAKARYA DENETİMLİ SERBESTLİK MÜDÜRLÜĞÜ

   

   

   

                         

  ADRES

  Küpçüler Mahallesi Petek Sokak No:9 Erenler /SAKARYA

  TEL

  (0264) 278 37 61-(0264) 251 37 62

  FAKS

  (0264)278 37 64

  E-POSTA

   dsm.sakarya@adalet.gov.tr

   

  Adres

  SAKARYA ADALET DAİRESİ RESMİ DAİRELER KAMPÜSÜ CAMİLİ / ADAPAZARI

  Telefon

  0264-251-3700

  E-Posta

  sakaryacbsisaretadalet.gov.tr