..::VİRÜS TARAMA GÜNLERİ HAKKINDA::..


UYAP Bilişim Sistemi kapsamında etki alanında bulunan bilgisayarlarda internet erişimi olması, harici depolama veya taşıma ünitelerinin kullanılması gibi etkenler nedeniyle zararlı yazılımların bulaşması riski nedeniyle ilgi 14/08/2009 tarihli yazı ile antivirüs programının kullanımına dair ilkeler bildirilmiştir. Antivirüs uygulamasının mesai saatleri içerisinde UYAP Uygulaması kullanımında olan bilgisayarların performansını olumsuz etkilemesi sebebiyle Pazartesi ve Perşembe akşamları bilgisayarların kurum ağına bağlı olarak açık bırakılması gerektiği bildirilmiştir.

Antivirüs uygulamasındaki gelişmeler, ürünün yeteneklerinin artması ve birimlerin değişen ihtiyaçlar doğrultusunda haftada iki gün (Pazartesi ve Perşembe) yapılmakta olan tarama işleminin haftada bir güne indirilmesine ve her hafta sadece Perşembe günü bilgisayarların açık bırakılmasının gerekliliğine karar verilmiştir.

Bu doğrultuda her hafta Perşembe günü mesai çıkışı açık bırakılan bilgisayarlarda virüs tarama işlemi 19:00 başlatılacaktır. Perşembe mesai sonrası açık bırakılmadığı için virüs tarama işlemi gerçekleşemeyen bilgisayarlarda, bilgisayarın bir sonraki açılışında virüs tarama işlemi başlatılacak ve bu bilgisayar gün içerisinde önceki akşam tarama görevini başarı ile yürütenlere göre daha yavaş çalışacaktır.

Virüs tarama ve temizleme işleminden olumsuz yönde etkilenmemek için Perşembe akşamları mesai sonrasında;

Elektrik tasarrufu için monitörlerin kapatılması, Bilgisayarın bir başka kullanıcı tarafından kullanılmasını engellemek açısından açık bıraktırılan bilgisayarı kilitlenmesi gerekmektedir.

Bilgisayar kilitlenmesi iki şekilde mümkün olabilir:

1- “Windows” ve “L” tuşuna birlikte basmak.
2- “Ctrl” , “Alt” ve “Del” tuşlarının her üçüne birlikte bastıktan sonra açılan ekrandan “Bu bilgisayarı kilitle” seçeneğini seçerek.

Bilgi edinilmesi ve gereğinin buna göre ifasını rica ederim.

 

Uyap Birim Sorumlusu
Haydar MEMİŞ - 34970
Cumhuriyet Başsavcı V.

Sakarya Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2012 Tüm Hakları Saklıdır.
Webmaster : Sakarya Adliyesi Bilgi İşlem Şefliği
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.