SAKARYA L TİPİ CEZAEVİ
  

Kurumumuz Sakarya ili, Ferizli ilcesi Degirmencik yolu mevkiinde olup, sehir merkezine 30 km. ilceye 2 km uzaktadır.

Ceza Infaz Kurumumuzun inşaatına 2003 yılının 10. ayında baslanmış olup. 21.10.2005 tarih ve Bila sayili Adalet Bakanımızın onayı ile hizmete açilmistir .

Ceza infaz kurumumuzda A Blok, B Blok. C Blok, D Blok (idari b ölüm ), E Blok, F Blok olmak ü zere 6 Blok bulunmaktad i r.

Kurumumuz 132.500 m 2 alan üzerine insa edilmis olup. ihata duvari içerisindeki güvenlik alani 17.115 m 2 dir. Mahkum yasama üniteleri 32.000 m 2 , idari alan 10.000 m 2 olmak üzere Ceza infaz kurumunun oturdugu alan 48.000 m 2 dir. ihata duvari disinda 436 m 2 ziyaretçi kabul yeri ile 490 m 2 jandarma bölük binasi ve gözetleme kuleleri vardir. Ceza Infaz Kurumumuzda 20' ser dairelik 3 Blok olmak üzere toplam 60 dairelik lojman mevcuttur. Bunlardan biri misafirhane olarak düzenlenmistir.

Kurumumuz 479 kisilik hükümlü tutuklu kapasiteli olup odalara da gilimi asagidaki gibidir.

 

Kurum Hükümlü Tutuklu Kapasitesi

 

61 Adet 7 kisilik oda : 427 kisi

4 Adet 3 kisilik oda : 12 kisi

40 Adet 1 kisilik oda : 40 kisi ( 2 tanesi müsahede odasi)

Toplam : 479 kisi

Ancak kapasite arttigindan dolayi bazi koguslar 21 kisilik olarak duzenlenmistir.

7 kisilik odalar; 9,10X12,30 kapali alan, 12.30X5,30 havalandirma bahcesi olmak üzere toplam 177,12 m 2 lik alana sahiptir.

Ana Bina Uniteleri;

•  adet çok amacli kapali salon

•  adet cim futbol sahasi (acik)

- Merkezi Mutfak
Personel Yemek Salonu
Teshin Merkezi
Çamasirhane

Elektronik Güvenlik Kontrol Merkezi Kütüphane

•  is Atölyesi (8 Adet)

•  Revir, Doktor Odalari, Dis Tabibi Odasi Berber

Terzi

Mescit

idari Bürolar

Tekli Görüs Mahalleri

•  Kapali Görüs Mahalleri (53 adet)

•  400 Kva Jenerator

•  Derslik (5 adet)

Ceza infaz kurumumuz ve diger ünitelerin lsitmalari merkezi kalorifer sistemi ile yapilmakta olup, 40"ar tonluk 2 adet fuel-oil deposu bulunmaktadir. Bu depolar 3 adet lojmanlarinin isitmasinda ise 20 tonluk yakit tanki, 1 adette brülör, 1 adet kazan bulunmakta olup yakiti personel tarafindan karsilanmaktadir.

Kurumumuz 1000m3'lük su deposuyla içme suyunu sehir sebekesinden karsilanmaktadir.

Kurumumuzda bir adet aritma tesisi bulunmaktadir.

Kurumumuzun yangin alarm sistemi mevcuttur.

Kurumumuzda tam tesekküllü çamasirhane mevcut olup; Çamasirhanemiz de 3 çamasir yikama, 3 çamasir kurutma makinesi ve 1 adet ütü bulunmaktadir. Kurumumuzda barindirilan hükümlü ve tutuklularin nevresim takimlari 15 günlük periyotlarla temiz nevresim takimlariyla degistirilmektedir.

Kurumumuza alinan malzemenin muhafazasi için 4 adet soguk hava deposu. 1 tane kuru erzak deposu bulunmaktadir.

Ceza infaz kurumumuza personel, ziyaret, hükümlü tutuklu ve malzeme giris-çikislari dört ayri kapidan yapilmaktadir.

Kurumumuzun 17 adet avukat görüs yeri, 53 kapali görüs yeri (44 erkek.6 kadin, 3 çocuk) ve 4 adet açik görüs yeri bulunmaktadir.

Bayan hükümlü tutuklunun barindirildigi odalarin ortak yasama alani ve havalandirma bahçeleri haricinde her odanin ortak yasam alani ve havalandirmasi kamera ile gözetlenebilmektedir.

Ceza infaz Kurumumuza güvenlik için giris-çikislar göz biometrisi ile yapilmakta olup; Idari bölüme bir adet, ziyaret görüs yerlerine iki adet turnike ile giris-çikis yapilmaktadir. Ceza infaz Kurumunun çevre güvenligi sensörlü ve jiletli tellerle saglanmaktadir.

Ceza infaz Kurumumuzda barindirilan bayan hükümlü tutuklu çocuklarinin oynayabilecegi iki adet salon, yemek yiyebilecegi bir adet mutfak, ayrica egitim için bir adet derslik, bir adette çocuk dinlenme odasi mevcuttur. îki adet erkek reviri, 1 adet bayan reviri mevcuttur.

Oda yatma planlarinda 7 kisilik olan odalarda ortak yasam hariç hükümlü tutuklu'nun kalabilecegi birinci katta iki, ikinci katta bes adet içinde tuvaleti olan odalar mevcuttur. Bu odalarin ortak yasam alanlarinda bir adet 37 ekran TV, evye, mutfak dolabi, ayakkabilik, esya dolabi, iki adet ortak kullanimli banyo bulunmakta olup, haftada en az iki defa sicak su verilmektedir. Ayrica her odanin kendisine ait soyunma dolabi mevcuttur. 3 kisilik odalarda ise ayni sekilde 3 kisilik ortak kullanim alani ve her hükümlü tutuklunun kalabilecegi birer adet odasi, dolabi, tuvaleti ve banyosu mevcuttur.

Ceza Infaz Kurumumuzun Dis Güvenligi Jandarma Bölük Komutanligi tarafindan saglanmaktadir